หมวดหมู่ : โน้ตบุ๊ก ,  โน้ตบุ๊กบางเบา ,  Asus Product , 
แบรนด์ : ASUS
Share
Notebook Asus Vivobook 16 OLED S3607QA-OLED054WA
| CPU | Snapdragon® X X1-26-100 Processor (30MB Cache, up to 2.97GHz, 8 cores, 8 Threads) |
| Main Memory | 16GB LPDDR5X Onboard Memory |
| Memory Slot | None |
| Max Memory | 16GB (Max) |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Slot | 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 (Occupied) |
| Graphic Card | Qualcomm® Adreno™ GPU (Integrated Graphics) |
| Display | 16.0" 1920x1200 (WUXGA) 16:10, OLED, 60Hz, 0.2ms, 300nits, Glossy display, 95% DCI-P3 color gamut, TÜV Rheinland-certified, 89% Screen-to-body ratio |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | • ENG/TH Backlit Chiclet Keyboard with Num-key • With Copilot key |
| Backlit | Yes |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Finger Print | N/A |
| Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| Audio Jack | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Speaker | • Built-in speaker • Built-in array microphone |
| Camera | 1080p FHD camera ; With privacy shutter |
| Network | None |
| Wireless | Wireless 802.11be (Wi-Fi 7) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Battery | 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Adapter | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100-240V AC 50/60GHz universal |
| OS | Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic |
| Weight | 1.2 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| Color | Matte Gray |