หมวดหมู่ : โน้ตบุ๊ก ,  โน้ตบุ๊กบางเบา ,  Asus Product , 
แบรนด์ : ASUS
Share
Notebook Asus Vivobook 16 X1605VA-MB9513WA
| CPU | Intel Core 9 Processor 270H (2.7GHz up to 5.8GHz, 14C/20T, 24MB Intel Smart Cache) |
| Main Memory | 16GB DDR5 (8GB Onboard + 8GB SO-DIMM) |
| Memory Slot | 1x DDR5 SO-DIMM slot (Occupied) |
| Max Memory | Up to 24GB |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Storage Slot | 1x M.2 2280 PCIe 3.0x4 (Occupied) |
| Graphic Card | Intel Graphics (Integrated Graphics) |
| Display | 16.0" 1920x1200 (WUXGA) 16:10, IPS, 60Hz, 300nits, Anti-glare, 45% NTSC, TÜV Rheinland-certified, 86% Screen-to-body ratio |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Chiclet Keyboard with Num-key |
| Backlit | None |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Finger Print | N/A |
| Port | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) |
| Audio Jack | Audio Jack 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Speaker | • Built-in speaker • Built-in array microphone |
| Camera | 720p HD camera; With privacy shutter |
| Network | SonicMaster |
| Wireless | Wireless 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Adapter | TYPE-C, 68W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.4A, 68W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| OS | Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic |
| Warranty | 2 Years Onsite |
| Color | Indie Black |






