หมวดหมู่ : โน้ตบุ๊ก ,  โน้ตบุ๊กบางเบา ,  Asus Product , 
แบรนด์ : ASUS
Share
Notebook Asus Vivobook S16 S3607CA-RP720WA
| CPU | Intel Core Ultra 7 255H (2.0GHz, up to 5.1GHz, 16C/16T, 24MB Intel Smart Cache) |
| Main Memory | 16GB DDR5 Onboard Memory |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Card | Intel Arc Graphics (Integrated Graphics) |
| Display | 16.0" 1920x1200 (WUXGA) 16:10, IPS, 144Hz, 300nits Anti-glare display, 45% NTSC color gamut, 89% Screen-to-body ratio |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| Camera | FHD camera with IR function to support Windows Hello; With privacy shutter |
| Wireless | Wireless 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Battery | 70WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| OS | Windows 11 Home , Microsoft Office Home 2024 และ 12-month subscription of Microsoft 365 Basic |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Color | Matte Gray |