หมวดหมู่ : โน้ตบุ๊ก ,  โน้ตบุ๊ก ,  Asus Product , 
แบรนด์ : ASUS
Share
Asus Vivobook 16 X1607AA-MB508WA
| CPU | Intel Core Ultra 5 Processor 325 (2.1GHz, up to 4.5GHz, 8C/8T, 12MB Intel Smart Cache) |
| Main Memory | 16GB DDR5 Onboard memory |
| Memory Slot | 1x DDR5 SO-DIMM slot |
| Max Memory | Up to 32GB |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Slot | 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Graphic Card | Intel Graphics (Integrated Graphics) |
| Display | 16.0" 1920x1200 (WUXGA) 16:10, IPS, 60Hz, 300nits, Anti-glare, 45% NTSC, 89% Screen-to-body ratio |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Backlit Chiclet Keyboard |
| Backlit | Yes |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Finger Print | None |
| Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| Audio Jack | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Speaker | • Built-in speaker • Built-in array microphone |
| Camera | 1080p FHD camera ; With privacy shutter |
| Network | None |
| Wireless | Wireless 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Adapter | TYPE-C, 68W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.4A, 68W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| OS | Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic |
| Weight | 1.88 kg |
| Warranty | 2 Years Onsite |
| Color | Quiet Blue |