หมวดหมู่ : โน้ตบุ๊ก ,  โน้ตบุ๊กเกมมิ่ง ,  Asus Product , 
แบรนด์ : ASUS
Share
Asus ROG Strix 18 G815LM-TT167W
| CPU | Intel Core Ultra 9 290HX Plus (2.7GHz, up to 5.5GHz, 24C/24T, 36MB Intel Smart Cache) |
| Main Memory | 16GB DDR5-5600 SO-DIMM |
| Memory Slot | 2x DDR5 SO-DIMM slots |
| Max Memory | Up to 64GB |
| Hard Disk | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Storage Slot | 2x M.2 PCIe SSD slots |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 5060 (8GB GDDR7) |
| Display | 18.0" 2560x1600 (WQXGA) 16:10, IPS, 300Hz, 3ms, 500nits, Anti-glare(AG) display, 100% DCI-P3, G-Sync, Pantone Validated, ROG Nebula Display |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Backlit Chiclet Keyboard With Copilot key |
| Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Finger Print | N/A |
| Port | 1x Thunderbolt™ 4 with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 40Gbps) |
| Audio Jack | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Speaker | 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Camera | • 1080P FHD IR Camera for Windows Hello • Built-in array microphone |
| Network | 10/100/1000/2500 LAN |
| Wireless | Wireless 802.11be (Wi-Fi 7) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Adapter | Rectangle Conn, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.50 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| Color | Volt Green |