หมวดหมู่ : โน้ตบุ๊ก ,  โน้ตบุ๊กเกมมิ่ง ,  Asus Product , 
แบรนด์ : ASUS
Share
Asus TUF Gaming F16 FX608JHI-TU203W
| CPU | Intel Core i5-14450HX (2.4GHz, up to 4.8GHz, 10C/16T, 20MB Intel Smart Cache) |
| Main Memory | 16GB DDR5-5600 SO-DIMM |
| Memory Slot | 2x DDR5 SO-DIMM slots |
| Max Memory | Up to 64GB |
| Hard Disk | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Storage Slot | 2x M.2 PCIe SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7) |
| Display | 16.0" 1920x1200 (FHD+) 16:10, IPS, 144Hz, Anti-glare(AG) display, 72% NTSC, 100% sRGB, 75.35% Adobe, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Backlit Chiclet Keyboard With Copilot key |
| Backlit | 1-Zone RGB |
| Touchpad | Yes |
| Finger Print | N/A |
| Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 10Gbps) |
| Audio Jack | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Speaker | 2-speaker system |
| Camera | • 1080P FHD Camera • Built-in array microphone |
| Network | 10/100/1000 LAN |
| Wireless | Wireless 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Battery | 70WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Adapter | Rectangle Conn, 200W AC Adapter, Output: 20V DC, 10A, 200W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.20 kg |
| Warranty | 2 Years Onsite |
| Color | Mecha Gray |