หมวดหมู่ : โน้ตบุ๊ก ,  โน้ตบุ๊กบางเบา ,  Asus Product , 
แบรนด์ : ASUS
Share
ASUS Vivobook S16 S3607AA-OLED737WA
| CPU | Intel Core Ultra 7 355 (2.3GHz, up to 4.7GHz, 8C/8T, 12MB Intel Smart Cache) |
| Main Memory | 16GB DDR5 Onboard memory |
| Memory Slot | 1x DDR5 SO-DIMM slot |
| Max Memory | N/A |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Slot | 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 (Occupied) |
| Graphic Card | Intel Graphics (Integrated Graphics) |
| Display | 16.0" 1920x1200 (WUXGA) 16:10, OLED, 60Hz, Glossy display, 500nits HDR peak brightness, 95% DCI-P3 color gamut, 70% less harmful blue light, 89% Screen-to-body ratio |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Backlit | Yes |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Finger Print | N/A |
| Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| Audio Jack | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Speaker | • Built-in speaker • Built-in array microphone |
| Camera | FHD camera with IR function to support Windows Hello ; With privacy shutter |
| Wireless | Wireless 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Battery | 70WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Adapter | TYPE-C, 68W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.4A, 68W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| OS | Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| Color | Matte Gray |