หมวดหมู่ : โน้ตบุ๊ก ,  โน้ตบุ๊กบางเบา ,  Asus Product , 
แบรนด์ : ASUS
Share
Notebook Asus Zenbook 14 UX3405CA-SILVER765WA
| CPU | Intel Core Ultra 7 255H with Intel AI Boost (2.0GHz, up to 5.1GHz, 16C/16T, 24MB Intel Smart Cache) |
| Main Memory | 16GB LPDDR5X Onboard Memory |
| Memory Slot | None |
| Max Memory | 16GB (Max) |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Slot | 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 (Occupied) |
| Graphic Card | Intel Arc Graphics (Integrated Graphics) |
| Display | 14.0" 2880x1800 (3K) 16:10, OLED, 120Hz, 0.2ms, 1000nits HDR peak brightness, Glossy, 100% DCI-P3, 87% Screen-to-body ratio |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Backlit Chiclet Keyboard |
| Backlit | Yes |
| Touchpad | • Precision touchpad • Support NumberPad |
| Finger Print | N/A |
| Port | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) |
| Audio Jack | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Speaker | 2-speaker system |
| Camera | FHD camera with IR function to support Windows Hello ; With privacy shutter |
| Network | None |
| Wireless | Wireless 802.11be (Wi-Fi 7) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Battery | 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion |
| Power Adapter | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100-240V AC 50/60GHz universal |
| OS | Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic |
| Weight | 1.2 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| Color | Foggy Silver |