หมวดหมู่ : โน้ตบุ๊ก ,  โน้ตบุ๊กเกมมิ่ง ,  Asus Product , 
แบรนด์ : ASUS
Share
Notebook Asus Zenbook S16 UM5606GA-SR927WA
| CPU | AMD Ryzen AI 9 465 (2.0GHz up to 5.0GHz, 10C/20T, 10MB L2 Cache / 24MB L3 Cache) |
| Main Memory | 32GB LPDDR5X Onboard Memory |
| Memory Slot | None |
| Max Memory | 32GB (Max) |
| Hard Disk | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Storage Slot | 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 (Occupied) |
| Graphic Card | AMD Radeon 880M Graphics (Integrated Graphics) |
| Display | 16.0" 2880x1800 (3K) 16:10, OLED, 120Hz, 0.2ms, 1000nits HDR peak brightness, Glossy display, 100% DCI-P3 color gamut, Pantone Validated, 90% Screen-to-body ratio, Touchscreen With stylus support |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Backlit Chiclet Keyboard With Copilot key |
| Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Finger Print | N/A |
| Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) |
| Audio Jack | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Speaker | • Built-in speaker • Built-in array microphone |
| Camera | FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| Wireless | Wireless 802.11be (Wi-Fi 7) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Battery | 83WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Adapter | TYPE-C, 68W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.4A, 68W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| OS | Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic |
| Weight | 1.50 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| Color | umaia Gray |





