หมวดหมู่ : โน้ตบุ๊ก ,  โน้ตบุ๊กเกมมิ่ง ,  Asus Product , 
แบรนด์ : ASUS
Share
Notebook Asus ROG Strix G614PH-TS137W
| CPU | AMD Ryzen 9 8940HX (2.4GHz up to 5.3GHz, 16C/32T, 16MB L2 Cache / 64MB L3 Cache) |
| Main Memory | 16GB DDR5-5200 SO-DIMM |
| Memory Slot | 2x DDR5 SO-DIMM slots |
| Max Memory | Up to 64GB |
| Hard Disk | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Storage Slot | 2x M.2 PCIe SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7) |
| Display | 16.0" 2560x1600 (WQXGA) 16:10, IPS, 300Hz, 3ms, 500nits, Anti-glare, 100% DCP-P3, G-Sync, Pantone Validated, ROG Nebula Display |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Backlit Chiclet Keyboard With Copilot key |
| Backlit | 4-Zone RGB |
| Touchpad | Yes |
| Finger Print | N/A |
| Port | 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) |
| Audio Jack | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Speaker | 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Camera | • 1080P FHD camera • Built-in array microphone |
| Network | 10/100/1000 LAN |
| Wireless | Wireless 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Adapter | ø6.0, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.50 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| Color | Eclipse Gray |